Dva víkendy po sobě patřily vrcholným domácím veslařským soutěžím a do toho se ještě zamíchalo 2. kolo Světového poháru. A to vše s výraznou přerovskou účastí!

Od 16. do 19. června se v polské Poznani konalo 2. kolo Světového poháru ve veslování. Na startu nechyběl odchovanec přerovského veslování Tomáš Šišma, který již závodí v resortním středisku DUKLA Praha a je stabilním členem reprezentační párové čtyřky. Vzhledem ke geograficky blízké pozici vyslali reprezentační trenéři na toto kolo i osmu mužů, složenou z mladých mužů (všichni do 23 let), někteří loňští junioři. A mezi nimi i dva zástupci Veslařského klubu Přerov: Martin Sedlák a Tomáš Gajdušek. Kromě ženské dvojky se právě obě lodě s přerovskými zástupci probojovaly do šestičlenných finále. V neděli po obědě bylo tedy možno sledovat na kanálu ČT4 – SPORT v přímém přenosu kluky z naší loděnice  Tomáš Šišma se svou posádkou dojel na 6. místě a kluci na osmě doveslovali čtvrtí. Záznam závodů je možné najít na odkaze: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14990869340-svetovy-pohar-ve-veslovani-2022/222471291382202/ (vstupy s přerováky v časech 16:37, 19:55 a 1:18:47)
O stejném víkendu jako „svěťák“ se v Račicích konalo Mistrovství České republiky žactva. I když se z oblastního mistrovství Moravy kvalifikovala i děvčata, tak kvůli nemocím i rodinným důvodům do Račic, kde se Mistrovství konalo, holky nejely. Výpravu tedy tvořili jen starší a mladší žáci pod vedením trenéra Jaroslava Oslance. Přerovští kluci se neztratili a všechny lodě, které startovaly v pátečních rozjížďkách, postoupily do sobotních semifinále. Nedělní finále se bohužel nedojelo celé  Vzhledem k extrémně vysokým teplotám vydal Ústecký kraj varování, na základě kterého byl posunut začátek závodů na 8:00. Ale ani to nepomohlo a po odjetí 15 závodů z 22 byly zbylé závody zrušeny a ty neodjeté se budou konat v náhradním podzimním termínu. Starší žák Filip Adamec na skifu stihl svůj závod odjet a v nedělním „malém“ finále skončil pátý, celkově tedy obsadil solidní 11. místo. Párová čtyřka starších žáků (Marek Šajban, Matěj Ryšavý + 2 závodníci z ČVK Brno), prošla do boje o 13. – 18. místo, ale závod se kvůli výše uvedenému neodjel. Nejlépe si vedli mladší žáci: Matyáš Dvořák vyhrál své sobotní semifinále a nejlepším časem postoupil do boje o medaile, který se ale neuskutečnil. Na párové čtyřce doplnil Matyáše Richard Oslanec a Karel Kališ, a kluci dojeli (spolu s Tomášem Jechem ze Slavie Praha) na výborném 5. místě. Ještě o jednu příčku lépe se umístila sestava Oslanec – Kališ – Zabloudil, která společně s chlapci a děvčaty z Třeboně závodila na párové osmě. Přerovští žáci mají slibné výsledky, držme palce do dalších závodů!
Další víkend (24. – 26. 6. 2022) hostil opět veslařský kanál v Račicích opět mistrovství – tentokrát Mistrovství České republiky dorostu, juniorů a seniorů. Tam už se Veslařský klub Přerov medailí dočkal a to hned tří - všech stejné hodnoty - stříbrných. Jedinou ženskou účastnicí z Přerova byla Andrea Botíková, která v posádce párové čtyřky bohužel do semifinále nepostoupila. Dorostenec Lukáš Vaněk je, stejně jako Andrea, v kategorii prvním rokem: do semifinále proklouzl na skifu i na párové čtyřce, ale ze semifinále mezi dvanáct nejlepších už to nešlo. Pilnější přístup by mu určitě prospěl. Vůle nechybí Honzovi Příkopovi – dorostenecký reprezentant vyhrál s přehledem svou rozjížďku a po vítězství v semifinále věřil v medaili. Sen se ale nepřetavil do reality, možná zapracovala i psychika, Honza ve střední části závodu nedokázal zareagovat na zrychlení soupeřů a dojel na 5. místě, které je i tak výborné. Medailový sen si ale splnil – na párové čtyřce spolu s veslaři z Jindřichova Hradce a Lysé nad Labem dojel na stříbrné pozici o sekundu za vítěznou posádkou, kterou ve finiši mocně dotahovali.

Jan Příkopa (nahoře druhý zleva)

V mužské kategorii jsme měli tři zástupce: Michal Zbořil jel na skifu lehkých vah (do 70 kg) a celkově dojel dvanáctý, stejné umístění mu patřilo i na dvojskifu s olomouckým Kolomazníkem. Martin Sedlák a Tomáš Gajdušek jsou loňští junioři a již letos jsou v dospělé reprezentaci. Na MČR spolu jeli dvojku a dojeli na výborné stříbrné pozici! Na osmě chtěli titul, po semifinále to tak i vypadalo. Bohužel jim jeden závodník z osmy onemocněl, ve finále za něj byl záskok a v krásném závodě posádku s našimi borci v závěru předjela loď profesionálů z párové sekce pražské DUKLY. I tak si vezou kluci dvě stříbrné medaile z největší domácí akce.